Deiyonizasyon Saf Su Arıtma

  Günümüzün en büyük sorunlarından olan saf su insanlık için sıkıntı oluşturmaya başlamıştır. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında şebeke suları bile kullanılamaz hale gelmiştir. Suların temiz olmamasından kaynaklı çeşitli salgın hastalıklar ortaya çıkmaktadır. İnsanlar çare olarak su klorlama cihazlarını bulmaktadırlar. Saf su elde etmek de insanlara temiz su bulmak konusunda umut doğurmaktadır. Saf suların üretiminin de düşük maliyetli olduğu göz önünde bulundurulursa maddi durumu yüksek ya da düşük olsun her kesime hitap ettiği ve edeceği ortadadır.

 Deiyonizasyon

  Suyun deiyonizasyonu işlemi suyun her türlü organik ve inorganiklerden arındırılması anlamına gelmektedir. Kullanılan deiyonizasyon saf su arıtma cihazları suyu arındırma işlemi yapan cihaza verilen isimdir. Deiyonize su tatsız, kokusuz, renksiz olduğu için birçok alanda kullanılmaktadır. Gelinen noktada deiyonizasyon saf su arıtma konusunda oldukça büyük yol kat edilmiştir. İnsan sağlığına önem veren firma ve kuruluşlar ürettikleri malların üretim aşamasında deiyonize suyu oldukça fazla kullanmaktadırlar.

 Deiyonizasyon Cihazlarının Kullanım Alanları

  Piyasada deiyonizasyon saf su arıtma sistemleri çok yoğun olarak ve çok çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Sanayi sektörünün başlıca işlerinde cam, plastik, kimya, elektronik, metal sektörü vb. saf su arıtma sistemleri kullanılmaktadır. Gıda sektöründe de kullanılan saf su sistemleri tadı, kokusu bulunmadığından çokça tercih edilmektedir. Boyama sanayi de saf su yani deiyonize sistemini kullanmaktadır. Ayrıca saf suyun normal sudan farkı iletken olmamasıdır. Saf su bu yönü dolayısı ile de sanayi sektörünün başlıca maddelerindendir.

 Deiyonize Sistemlerin Avantajları

  Birden çok kullanım alanı olan ve kullanımı oldukça avantajlı olan deiyonize sistemler piyasadaki en uygun fiyata sahip sistemlerin başında gelmektedir. Avantajları oldukça fazla olan deiyonize sistemlerde saflaştırılan suyun sarfiyatını suyun aktığı sırada görebilme durumu mevcuttur. Ayrıca bu sistemler çok uzun yıllar hizmet verebilmektedir. Bakım, arıza gibi durumlara çok az ihtiyacı olan bu sistemler saf suyun üretiminde de atık su derdine son vermişlerdir. Çünkü deiyonize sistem dışına atılacak suyu saflaştırmaktadır. En önemli özelliklerden birisi de suyun tamamının yani eksiltme olmadan sisteme girdiği kadarının sistemden çıkıp saflaştırılmasıdır. Saf su üretiminde 1 gün baz alındığında saf su üretimi diğer sistemlerden daha fazla randıman alınmaktadır. Hiçbir elektrik vb. enerji, güç gerektirmeyen deiyonize sistem pompaya da ihtiyaç duymaz. Suyun kendi basıncıyla çalışır. Tüm bunların yanında Kurum ve işletmelerin en fazla dikkat ettiği konu olan maddiyat kısmında da kullanıcılarına avantaj sağlamaktadır. Bu sistem saf su üretiminde oldukça yüksek tasarruf sağlamaktadır.

  Sonuç olarak deiyonize yani saf su üretme sistemleri kullanıldıkları sektörlerde vazgeçilmez bir yöntem haline gelmiştir. Düşük maliyetli olması kullanıcılarının artmasını ve sanayide ve üretimde kullanılmasının önünü açmıştır. Ayrıca koku, tat, renk ve geçirgen olmamasından dolayı da birçok sektörün yoğunlukla kullandığı maddeler arasındadır.