Demir Ve Mangan Giderme

            Sularda oluşan demir ve mangan insan sağlığına zarar vererek büyük rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Suda bulunan demir ve mangan giderimi için pH yükseltimi, Oksidasyon, pH yükseltimi ile oksidasyonu beraber uygulanması ile manganın giderilmesi Havalandırma, Kimyasal oksidasyon, pH ayarlanması, katalitik etki, koagülasyon- sedimantasyon, filtrasyon, iyon değiştirme, yumuşatma ve geciktirme ile gerçekleşmektedir. Fakat bu filtrelerin önüne bir dozaj sistemi ile oksidant ek edilmelidir. Bu işlevlerde demir ve mangan giderme önemi insan sağlığına büyük etki göstermesinden dolayı mutlaka ilk olarak bilgiler toplanmalıdır. Çünkü daha yüksek kirlenmelerde mutlaka bağımsız bir ön arıtma ve çökeltme sisteminin kurulması gerekmektedir. Demir ve manganı arıtmanın birçok alternatifi bulunmaktadır.

  Suda Demir Giderme

            Demir ve manganez yaygın sularda yer almaktadır. Bu tür maddeler su içerisinde yer alması üzerine çirkin boyalara ve sağlığa çok fazla zararlara neden olabilmektedir. Katalitik oksidasyon hem bir çökelti oluşturmak için suda demir giderme oksitleyici ve daha sonrasında otomatik boşaltmak için yıkanmış ve ona tutunarak denenen test edilen alternatifler içerisinde yer almaktadır. Su aşağı medya yolu ya da gemi ortasında yer alan tüp yolu ile üstündeki valf içine akmaktadır. Su medya sayesinde demir yolculuğu suda demir giderme çözümünün dışına metalleri getiren ve onun yüzünden sadece temiz su hizmeti dışarı akar ve temiz yakalama oksitlenmiş olmaktadır. Bu sistem aynı zamanda bulanıklığı yakalama sendiman filtreleri gibi hareket etmektedir. Medya bir katalizör görevi olarak tepede ya da düzenli olarak değiştirmek gerekmemektedir. Bunun yanı sıra otomatik olarak kendisini temizlemesi toplumumuz tarafından tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. Geri yıkama ya da birikmiş demirleri ayarlanabilen zamanlayıcı seçenekleri de yer alan filtreler bulunabilmektedir. Demir oranlarının yüksek olması renk ve bulanıklığa, su kullanım suyu olarak kullanılması üzerine çamaşır ve malzemelerde iz bırakmaktadır. Bunların dışında su borularında birikime sebep olurken, borularda demir bakteri birikimine sebep olması üzerine borularda tıkanmalar oluşabilmektedir. Suda tat ve koku oluşumu yapması üzerine kolay bir halde fark edilebilmektedir. Bu tür sorunlar üzerine özel reçine filtreleri kullanılmaktadır.

  Suda Mangan Giderme

            İçme sularında mangan giderme yöntemleri içerisinde içme ve kullanma sularında manganezin oksitlenerek çözünemeyen şekillere dönüşmesi ve çöktürülmesi ile uzaklaşmaktadır. Ph değeri, alkalinite ve ortamda okside edici kimyevi madde olup olmamasına bağlıdır. Toplumumuz suda mangan giderme işlemleri için kısa bir analiz yapmaları sonucunda birçok bilgilere ve alternatiflere erişim sağlayabilmektedir. Tüm bu bilgiler doğrultusunda kısa süre içerisinde sağlıklı ve insan sağlığına her hangi bir zarar vermeyen içme suyuna sahip olabilecektir. Suda mangan giderme işlemlerinde filtreler alınabilirken işlevler için alınacak olan ürünlerin firmaları hakkında detaylı analizler yapılmalıdır. Bu sayede ilerleyen evrelerde oluşabilecek sorunlar önlenirken aynı zamanda uzun ömürlü ürünlere sahip olmak da mümkün hale gelecektir.