Su Arıtma Sistemi Avantajları

                Günümüzde teknoloji alanında birçok yenilik görebilmek mümkün olurken, elbette ki endüstri ve sanayi alanı da bir hayli gelişmekte. Bu gelişimler elbette ki ilerleyen yıllarda ekolojik sistemin dengesini de bozacak hale gelecektir. Gelişim oldukça, teknoloji kullanımı artmakta ve nüfus fazlalığına bağlı olarak da doğal dengenin bozulması ön plana çıkmaktadır. Endüstriyel üretimler, nüfus kalabalığına bağlı olarak artış gösterirken, bu artışlar da yine endüstriyel atık sularının artmasına da neden olmaktadır. Atık sular ise gerekli proseslerden geçirilmediği durumlarda, içme su kaynaklarını da azalttığı gözlemlenirken, gelecek için bir tehdit unsuru olmaktadır. Elbette ki ekolojik sistemin doğal dengesini korumak için, çevreye zararlı olan atık suların, direkt olarak çevreye atılmaması ve bazı sistemler kullanılarak arıtılmış su haline getirilmesi gerekmektedir. Bu konuda ad aşağıda yer alan ‘’ su arıtma sistemleri ‘’ kullanılabilir.

Endüstriyel atık su arıtma

                Endüstriyel üretimler sonrasında krom, cıva, sülfür, arsenik gibi maddeler içerisine karıştırılmış sular, insan sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Her ne kadar pek çok fabrika ve işletmenin pis su havuzları bulunsa da bazı işletmeler bu konuda oldukça yetersiz. Bu durumda pis su havuzlarında yer alan atık suların, su arıtma sistemi kullanılarak, kullanım suyu haline getirilmesi, içme su kaynaklarına da destek olacaktır. Böylelikle içme suyu kaynakları kullanım suyu olarak kullanılamayacak olurken, sadece amaca hizmet edecektir. Kullanım suları ise atık sulardan elde edilirse, doğal denge de korunmuş olacaktır.

                Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm sistemler, ‘’ su arıtma cihazları ya sistemleri ‘’ kategorisinde satışa sunulmaktadır. Bu sektörde hizmet veren firmalardan teknik destek alabilir, endüstriyel üretim alanına ve kapasitesine bağlı bir sistem kurulumu talebinde bulunarak, dışarıdan arıtma ücretleri ödemek yerine, kendi arıtma sistemlerinizi kendiniz kurarak, düşük maliyetleri ön plana çıkartabilirsiniz.

Evde su arıtma cihazları

                Her ne kadar ülkenin tüm bölgelerinde olmasa da bazı bölgelerinde şebeke suları gerçekten içme suyu olarak kullanılamıyor. Maalesef tortu ve çamur dolayısı ile suyun rengi ve kokusu normalinden çok daha farklı bir etkiye sahip. Sadece kullanım suları olarak tercih edilen şebeke suları, ‘’ su arıtma cihazı ‘’ tercih edilerek, içme suyu haline getirilebilir.

                Bahsetmiş olduğumuz su arıtma cihazlarında genel olarak membran ve karbon filtreler kullanılırken, ilk filtre için çamur ve tortudan arıtım yapıldığı görülmektedir. Sonraki filtreler ise bakteri, pas ve küf gibi maddelerden arıtım yaparken, anti- bakteriyel filtreler de bu konuda daha profesyonel bir destek vermektedir. Suyun kokusunu da içilebilir bir hale getirmekte yardımcı bu sistemler, yine binalarda da içme suyunun temin edilmesi adına kullanılabilir. Yine küçük cihazlar ise mutfaklar da su arıtım için tercih edilse de periyodik bakımlarının yapılması ve filtrelerin belirli aralıklar ile temizlenmesi tavsiyeler arasında yer almaktadır.