KAPAT× 0216 307 41 91

Su Arıtma Sistemi Nedir?

  Farklı ve son teknoloji sistemler dahilinde üretimleri gerçekleştirilen ve bünyesinde özel filtreleme sistemi bulunan, yaşam alanları içerisindeki ev ya da iş yerleri adına şebeke sularının içilebilir, temiz, insan sağlığını koruyucu bir etkiye sahip olan sistemlere su arıtma cihazları denmektedir. Özellikle son dönemlerde kaliteli marka ve modeller kapsamında nano teknoloji kullanılarak hazırlanan bu su arıtma sistem çeşitleri, Ters ozmos ismiyle bilinen bu cihazlar kapsamında, şebeke suyu içerisindeki zararlı mineraller tamamen ortadan kaldırırken yararlı minerallerin geçişine izin verilmektedir.

  Bu sayede vücut için gerekli olan potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elementlerin vücuda doğrudan geçiş yapmasına ve sağlıklı bir yaşam sürülmesine olarak verilmektedir. Günümüzde farklı bina yapılarının depolarındaki kirlilik ya da doğrudan gelen şebeke sularında ki bazı kokular ve birtakım kimyasal maddeler nedeniyle, bu arıtma cihazları çok fazla kullanılmaktadır. Özellikle 1 milimetre karede dahi oldukça yüksek sayıda gözenek yer aldığından dolayı ve akıllı bir sistemi bulunduğundan hem şebeke suları hem de damacana içerisindeki suların, doğru şekilde analiz edilmesine ve arındırılmasına büyük bir katkı sağlamaktadır.

 Su Arıtma Cihazları Nasıl Çalışır?

  Birbirinden farklı aşamalar kapsamında suyun tam şekilde temizlenerek elemine edilmesine olanak veren su arıtma cihazı çeşitleri, bu şekilde temiz bir su içme imkanını sunmaktadır. Gelen su öncelikle ön filtrasyon sisteminden geçmektedir. Diğer ismi ile partikül filtresi olarak da bilinen bu aşama kapsamında oldukça küçük mikronluk bir takım zararlı partiküller buraya takılmaktadır. Daha sonraki aşamalarda ise aktif karbon filtre seçeneği göreve dahil olur ve bu kapsamda suyun içerisindeki kötü tat ve koku tamamen arındırılır. Bu bağlamda istenmeyen klor da yine su içerisinde doğru bir şekilde ayrılmaktadır. Daha sonra ise yine farklı partiküller ve değişik birtakım kimyasal maddeler daha küçük boyutlarda olarak membran filtresine ve ters osmos sistemi altında takılarak suyun tamamen sağlıklı bir hale gelmesine imkan vermektedir. Aynı zamanda bu seçenek kapsamında arsenik, kurşun, nitrat ve sodyum gibi çok ağır metal iyonun geçişi bu su arıtma sistemi ile önlenmektedir.

 Su Arıtma Cihazlarının Bakımı

  Elde edilen birbirinden farklı marka ve modellerdeki su arıtma sistemleri aslında pek fazla teknik bilgiye gerek olmadan rahatlıkla bakım imkanı sunmaktadır. Özellikle sünger filtreler düzgün bir şekilde yıkandıktan sonra yeniden kullanım gösterebilir. Ancak belli bir süre verilmiş olan filtre çeşitleri kullanım süresi sona erdiği zaman kesinlikle değiştirilmelidir. Bunlar genel olarak 6 aydan başlayarak 1 yıla kadar süresi olan filtrelerdir. Gerekli olan su temizliğini gerçekleştirerek farklı zararlı mineralleri ve birtakım mikrobiyolojik etkenleri en iyi şekilde atabilmesi adına mutlaka verilen süre kapsamında filtreler değiştirilmeli ve yenisi takılmalıdır. Bu sayede şebeke suyu ya da damacana sularını daha temiz ve güvenilir bir şekilde kullanmak mümkündür.