Aktif Karbon Filtre Sistemleri

Suda bulunan tat, koku ve rengin iyileştirilmesi, klor ve klor bileşikleri, THM'ler ve bütün organik maddelerin filtre edilmesi amacıyla aktif karbon filtresi kullanılmaktadır. Filtre kolonları alt yatak malzemesi olarak quartz ve asıl filtre malzemesi olarak da granül aktif karbon minerali içermektedir. Granül aktif karbon yüzey alanının çok geniş olmasından dolayı kirlilikleri yüzeyde tutma yöntemiyle arıtır.

                Birçok kişi aktif karbon filtresi nedir, nasıl kullanılır ve çalışma prensibi nasıldır gibi sorular sormaktadır. Genel bir tanımla, Aktif karbon, suda bulunan koku, renk ve tat bozukluğunun giderimi için kullanılır. Suda bulunan bu tür problemlerin birçok açıklaması olabilir. Genellikle organik kirliliğin yol açtığı bu tür problemleri ortadan kaldırmanın en kolay yolu, aktif karbon kullanmaktır. Aynı zamanda suyun içerisinde bulanabilecek serbest klor, petrol ve petrol yan ürünleri, diğer organikleri absorbe etmek için kullanabilir.

                Su Arıtmada Karbon Filtreleri

                Özellik su arıtma işlemlerinde aktif karbon filtresi ne işe yarar gibi problemler kişilerin en çok merak ettiği sorular olarak göze çarpmaktadır.

                Otomatik filtre grubunun kullanıldığı otomasyon valfinin aynısı aktif karbon filtrede de uygulanmaktadır. Bu sayede aktif karbon maddesinin yüzeyinde tutunabilecek kirlilik yükü otomatik zamansal periyod ile ters yıkama işlemi yapılabilir hale gelmektedir. Aktif Karbon minerali genellikle Kömür, Hindistan Cevizi yaprağı ve Odundan imal edilmektedir. Kullanım amacına göre Granül ve toz olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanlarından bazıları su arıtımı, endüstriyel saflaştırma ve hava arıtımıdır. Karbon bazlı ve Coconat bazlı üretilmektedir. Genellikle organik kirliliğin yol açtığı problemleri ortadan kaldırmanın en kolay yolu, aktif karbon kullanmaktır. Aynı zamanda suyun içerisinde bulanabilecek serbest klor, petrol ve petrol yan ürünleri, diğer organikleri absorbe etmek için kullanabilir. Kum Filtresi ya da Multimedya Filtre grubunda kullanılan otomasyon valfinin aynısı aktif karbon filtrede de uygulanmaktadır. Bu sayede aktif karbon maddesinin yüzeyinde tutunabilecek kirlilik yükü otomatik zamansal periyod ile ters yıkama işlemi yapılabilir hale gelmektedir. Aktif Karbon Filtresi büyüklüğüne göre mekanik valf, otomatik valf ve yüzey borulama sistemleri kullanılan, vana gruplarıyla donatılır. Mekanik valf sistemi; elektrik veya hava basıncına gereksinim duymadan çalışan sistemlerdir. Görevli kişiler tarafından istenilen zamanda cihazın ters yıkamasını yapmasına olanak sağlar. Bu sayede Aktif Karbon Filtresi mineralinin yüzey değişimi sağlanmış olur. Otomatik valf sistemi; Aktif Karbon Filtre Sisteminin insan müdahalesine gereksinim duymadan belirlenen saat ve tarihte, ayarlanan yıkama sürelerinin yapılmasını sağlar.

                Su Geçirme Miktarı

Aktif Karbon Filtrelerinin su geçirme miktarları ve boyutları büyüdüğünde vana ve boru hatlarının da büyümesi gerekmektedir. Bunun çözümü de yüzey borulamalı, diafram vanalı, pinomatik aktivatörlü ya da elektirik aktivatörlü vanaların kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Bu tür sistemlerin vana kontrolleri Micro işlemcili ya da PLC kontrollü ünitelerle sağlanır.