Deniz Suyu Arıtma sistemleri

Deniz Suyu Nasıl Arıtılır?

            Temiz su kaynaklarının her geçen gün daha da azaldığı dünyamızda alternatif çözümlere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu noktada devreye girmekte olan deniz suyu arıtma sistemleri son derece efektif ve kullanışlı çözümler olarak ön plana çıkmaktadır. Denize kıyısı olan pek çok yerde kullanılmakta olan sistemler aynı zamanda gemicilik sanayii tarafından da tercih edilmektedir. Deniz suyu arıtma reverse osmosis dediğimiz uygulamalar son derece küçük ebatlardaki filtrelerden oluşmakta, suyu maksimum seviyede tuz ve istenmeyen unsurlardan arındırmaktadır. Bu sayede deniz suyu pek çok sahada tekrar kullanım alanına sokulmakta, dünyada kullanılacak olan içme suyu israfının da önüne geçilmektedir.

  Deniz Suyu Arıtma Reverse osmosis Filtre Sistemi

            Pek çok avantajı bünyesinde barındırmakta olan deniz suyu arıtma reverseosmosis sistemlerinde 0,1 nanometre büyüklüğünde filtreler kullanılmaktadır. Oldukça küçük olan filtreler sayesinde suyun içerisindeki tuzla beraber kir, bakteri ve istenmeyen katı unsurlar arındırılmaktadır. Yüksek basınç ile beraber filtreye gönderilmekte olan su, kısa süre içerisinde bu unsurlardan arındırılarak mineral ve vitamin açısından zenginleştirilmektedir. Depolama tankına ulaştırılmış olan su artık kullanım için hazır hale gelmektedir.

  Arıtılan Deniz Suyu Nerelerde Kullanılır?

            Deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemleri ile elde edilen su daha çok kullanım suyu olarak tercih edilmektedir. Bu yönüyle birlikte özellikle fabrikalar ve endüstriyel tesislerde kullanılan su aynı zamanda bahçe, sera ve restoran gibi yerlerde temizlik çözümleri ve sulama alternatifleri için de iyi bir tercih olmaktadır.

Deniz Suyu Arıtma Reverse Osmosis Sistemleri Nasıl Çalışır?

            Deniz suyunun içilebilir temiz bir su haline getirilmesi için kullanılan deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemleri, pek çok farklı filtreden deniz suyunu alarak geçirmekte ve temizlemektedir. Bu ürünler genellik ile büyük sistemlerdir ve bireysel kullanıma uygun değildirler.

            Denizden alınan tuzlu suyun yüksek basınç yardımı ile filtrelere ulaştırılması deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemlerinin başlangıç aşamasıdır. Ardından her birisi 0.1 nanometre ölçeğinde olan filtreler ve membran koruyuculardan geçirilen suyun tuzdan ayrışması için özel bir kısım daha bulunmaktadır.

            Ardından su vitamin ve mineral açısından zenginleştirilerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Tamamen içilebilir olan su depolama tanklarına taşınmakta ve oradan da yüksek basınç yardımı ile musluklara ulaştırılmaktadır.

            Bireysel kullanım için uygun olmayan deniz suyu arıtma reverse osmosissistemleri, bireysel su artıma cihazlarının aksine daha fazla temiz su elde etmekte ve daha fazla yer kaplamaktadır. Ayrıca deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemleri içerisinde bulunan tüm membran malzemeli veya diğer materyallerden üretilmiş filtrelerin boyutu ve işlevleri de bireysel cihazların aksine oldukça büyüktür.

            Gücünü suyun ozmos kuvvetinden alan deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemleri aynı zamanda filtreleme ve suyun tuzdan arındırma aşamaları için elektriğe ihtiyaç duymaktadır. Deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemlerinin üretilmesinde kullanılan parçaların kalitesi ve tasarımı sayesinde tüm arıtma cihazları minimum derecede elektrik kullanmakta ve maksimum enerji tasarrufu yapmaktadır.

  Deniz Suyu Arıtma Reverse Osmosis Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

            Deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemlerinin, diğer deniz suyunu arıtma veya su elde etme yöntemlerine oranla pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki maliyet olmaktadır. Dünya üzerinde temiz su elde etmenin en uygun ve ucuz yöntemi deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemleridir.

            Bu sebeple ucuz yollar ile elde edilebilir kaliteli ve temiz bir suya ihtiyacı olan fabrikalar, bahçeler, seralar ve restoranlar bu sistemleri tercih etmektedir. Bu anlamda oldukça geniş bir kullanım yelpazesini içerisinde barındıran deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemleri dünyada yirmi altı ülkede aktif olarak kullanılmakta ve devlet desteği görmektedir.

            Kullanım alanının geniş olmasının yanı sıra deniz suyunun temizlenmesi aşamasında; insan sağlığı açısından zehirli veya zararlı kimyasalların ve maddelerin de kullanılmaması deniz suyu arıtma reverse osmosis sistemlerini kullanabilir ve avantajlı yapan nedenler arasında yer almaktadır.