Elektriksiz Klorlama Cihazları

En Ekonomik Klorlama Yöntemi Nedir?

            Suyun ph değerini muhafaza edebilmesi, içerisindeki vitamin ve mineral dengesini her zaman koruyabilmesi için mutlaka klorlamaya ihtiyaç bulunmaktadır. Özellikle şehir hayatında yoğun bir şekilde tüketilmekte olan sular klorlanmadan içme ve temizlik için kesinlikle kullanılamamaktadır. Bu noktada klorlama uygulamalarının içerisinde en ekonomik olanı elektriksiz klorlama cihazı olmaktadır. Suyun içerisine gerekli olan sıvı katkı maddelerinin katılmasını sağlamakta olan cihaz, elektriksiz bir şekilde çalışmakta böylece ciddi anlamda ekonomik tasarruf sağlamaktadır.

 Elektriksiz Klorlama Cihazı Özellikleri Nelerdir?     

            Elektriksiz klorlama cihazları elektriğe ihtiyaç duymadan çalıştığı gibi aynı zamanda su sarfiyatını da minimum seviyeye indirmektedir. Profesyonel kullanım için son derece uygun olan cihazlar kolaylıkla monte edilebilmekte, klor dozaj pompaları belirlenmiş olan limitlerde stabil bir şekilde çalışabilmektedir. Dozaj oranı istenen şekilde ayarlanabilen cihazlarda su debisi kontrolü de maksimum seviyede uygulama konforunu beraberinde getirmektedir. Tamamen suyun basınçlı bir şekilde cihazdan geçmesi suretiyle çalışmakta olan yöntem, pratik bir çözüm olarak ön plana çıkmaktadır. Klorlama cihazları düzenli ve otomatik bir şekilde klorlama yapılmasını sağlayan cihazlardır. Klorlama cihazları birçok farklı marka, farklı kapasitelerde ve seçeneklerde satılmaktadır. Klorlama yapılacak uygun klorlama cihazı seçimi önemlidir. Sıvı, gaz ve tablet klorlama cihazı satışları olmaktadır. Her klor türüne göre farklı klorlama cihazları kullanılır ve bu durum oldukça önemlidir. Gaz klor ürünü haricinde bulunan tüm klor türleri sıvı form haline getirilebilir. Sıvı forma dönüşen klor ürünleri için sıvı klorlama cihazları kullanılabilir. En basit klor ürünü sıvı klordur. Su tüketimi düşük ortamlarda su ile seyreltilerek kullanılabilir. Fiyat avantajı ve kullanım kolaylığı olan bir üründür.

Bu cihazların özellikleri şu şekildedir;

 • Pozitif deplasmanlı ve su tahrikli bir kimyasal dozaj ünitesidir.
 • Elektrik ihtiyacı yoktur.
 • Hassas karışım sağlamak için, solüsyon su debisiyle orantılı olarak dozlanır.
 • Dozaj (enjeksiyon) oranı ayarlanabilir.
 • Debi ve basınçtan etkilenmeksizin sabit konsantrasyon sağlar.
 • Su sarfiyatı yoktur.
 • Muadili modellere kıyasla daha fazla debiye, daha az sürtünme kaybına ve daha uzun ömre sahiptir.
 • Su çalışma debi aralığı modellere göre 10-25000 lt/saat arasında değişmektedir.
 • Basınç çalışma aralığı modellere göre 0,2 – 8 bar arasında değişmektedir.
 • Yüzde olarak karışım oranı modellere göre %0,2 - %10 arasında değişmektedir.

 Elektriksiz Klorlama Cihazı Nerelerde Kullanılır?

            Elektriksiz klorlama cihazları özellikle yüzme havuzu ve su depolarında tercih edilmektedir. Ayrıca arıtma sistemlerinde devreye sokulmakta olan klorlama cihazı besi hayvancılığı yapan kurumlar için de oldukça idealdir. Tarımsal anlamda sulamaya uygun olan cihazlar istenen katkı maddesini kolaylıkla suya geçirebilmektedir. Ürün portföyünde yer alan elektriksiz klorlama cihazı fiyatları son derece uygun seviyelerde yer alarak pek çok kurumun ekonomik bir şekilde su kullanımına olanak tanımaktadır.

 • Arıtma tesislerinde ve sistemlerinde, yüzme havuzları, su depolarında dezenfeksiyon amaçlı klor dozajı için.
 • Tarımsal alanlarda sulama uygulamalarında her çeşit sıvı ve kimyasal gübrenin istenilen oranda dozajı için.
 • Endüstriyel uygulamalarda her türlü kimyasal katkı maddesinin dozajı için
 • Tavukçuluk ve kümes hayvancılığında vitaminler, antibiyotik, mineral vb. besin katkıları, koruyucu yem katkıları, aşılar, dezenfektanlar gibi ürünlerin dozajı için.
 • Ayrıca dezenfektan, sabun ve deterjan sulandırma ile, kurumsal hijyen, kimya endüstrisi, gıda ve içecek endüstrisi, araba yıkama, yangın söndürme, baskı ve matbaa sektörü, makine soğutma ve metal işleme, yağ, benzin, cila vb. madde uygulamaları da genel kullanım arasındadır.

Model ve kapasite durumlarına göre değişkenlik gösterebilen elektriksiz klorlama cihazı fiyatları sahip olduğu özellikleri, kullanım alanları ve işlevleri düşünüldüğü takdirde çok da fazla bir miktarda görülmemelidir.