Su Yumuşatma Sistemleri

Sularda bulunan kalsiyum ve magnezyum mineralleri sertlik de denilen kireci oluşturmaktadır. Sertlik mineralleri, başta insan sağlığı olmak üzere, tesisata ve su ile çalışan makinelere zarar verdiği için, sulardan uzaklaştırılması gerekmektedir. Sulardan sertliğin giderilmesi amacı ile katyonik reçine minerali ile dizayn edilen su yumuşatma sistemleri kullanılmaktadır. Reçine bünyesinde bulunan sodyum iyonu ile suda bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonlarının yer değiştirmesi sonucunda, sulardan sertlik giderme işlemi gerçekleştirilmektedir. Reçine bünyesinde zamanla azalan sodyum iyonunu yenilemek amacı ile su yumuşatma üniteleri tuz ile rejenerasyon yapmaktadır. Reçinenin bünyesinde tuttuğu kalsiyum ve magnezyum iyonları ise, rejenerasyon işlemi esnasında su ile gidere atılmaktadır. Böylece reçine temizlenmiş olur. Su yumuşatma ünitelerinde kullanılan otomasyonlar ile rejenerasyon işlemi tamamen otomatik olarak yapılmaktadır.

                Çalışması ve Rejenere Olması

                Suyu yumuşatmanın en pratik yolu iyon değiştirici reçine kullanmaktır. Su, reçine tanecikleri içinden süzülürken, sertliğe neden olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarından arınır. Kullanıcı bu sayede yumuşak su elde etmiş olur.

                Merak edilen sorulardan birisi su yumuşatma sistemleri nasıl yapılır sorudur. Su yumuşatma cihazı içindeki reçine tanecikleri doyma noktasına ulaştıktan sonra suya sertlik veren iyonları tutamaz hale gelir. Bu aşamada rejenere edilmeleri gerekir. Rejenerasyon işlemi, su yumuşatma cihazının otomasyon valfi aracılığıyla otomatik olarak yapılır. Reçineler doyduğunda otomasyon valfi devreye girer. İçinde tablet tuz bulunan tuz tankındaki tuzlu suyu, su yumuşatma cihazının tankına doldurur. Su yumuşatma cihazındaki reçine rejenere edildikten sonra temiz su ile durulanır. Durulama işlemi ile fazla tuz ve sertlik mineralleri tanktan atılır. Su yumuşatma cihazı tekrar sertlik iyonlarını tutmaya hazır durumdadır. Standart bir su yumuşatma sistemi dört ana bölümden oluşur: Reçine tankı, reçine, otomasyon valfi ve tuzlu su tankı. Bölümleri ile su yumuşatma sistemleri fiyatları değişkenlik gösterebilir.

                Niçin Su Yumuşatılmalıdır?

  • Suyun kalitesi insan sağlığı ile ilintili olduğu kadar, suyla çalışan cihazların faydalı ömrü açısından da önemli bir faktördür
  • Sudaki tortu borularda ve su kullanan cihazlarda, akışın yavaş olduğu ölü noktalarda birikirler. Tıkanmalara ve hassas kontrol cihazlarının bozulmasına neden olurlar.
  • Sudaki sertlik zamanla kendiliğinden veya su ısıtıldığında hızla çözünürlüğünü kaybeder ve geçtiği yüzeylere yapışmaya başlar. Su borularının içi hızla dolar, su basıncı ve akışı azalır. Kısa süre içinde boruların değişim zorunluluğu doğar. Şofben, çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi sıcak su ile çalışan cihazlar kireçlenir ve tamirat gerektirirler. Yumuşak su ile tamirat giderlerindeki tasarruf % 25`tir.
  • Suyun ısıtıldığı yüzeylerde daha da artan kireçlenme, yalıtkanlığa sebep olur ve elektrik tüketimi % 17 artar.
  • Musluk ve vanalarda, duşlarda arızalar daha sık oluşur.
  • Kalorifer tesisatındaki kireçlenme yakıt tüketiminin % 22 artmasına sebep olur.
  • Sert su ile yapılacak temizlikte,  aynı temizliği sağlamak için yumuşak suya kıyasla, % 70 daha fazla temizlik maddesi kullanılması gerekir.
  • Sert su ile yıkanan giyecekler, hızlı yıpranır, renkleri çabuk solar. Yumuşak suyun giysi bütçesine katkısı % 33`tür.