Su Yumuşatma Sistemleri

İçimi Yumuşak Su Nasıl Elde Edilir?

            İnsanın yaşam kaynağı olan su özellikle içerisindeki ph değeri ile birlikte içilebilir özellik taşımaktadır fakat çevresel atıklar, evsel atıklar, endüstriyel atıklar, çevre kirliliği sebebiyle su zaman içerisinde farklı maddeleri bünyesine alarak sertleşmekte ve yumuşak olan kıvamını kaybetmektedir. Bu durumda devreye sokulmakta olan arıtma sistemleri ile suyun ph değeri artırılırken içerisinde sertleşmeyi sağlayan magnezyum ve kalsiyum gibi maddeler arındırılmaktadır. Bu noktada su yumuşatma sistemleri oldukça efektif çözümler olarak endüstriyel kurumlarda ve evsel arıtmalarda devreye girmektedir.

 Su Yumuşatma Sistemi Nasıl Çalışmaktadır?

            Su yumuşatma sistemleri nasıl yapılır sorusuna yanıt aradığımızda karşımıza suyun içerisindeki sertleştirme özelliği bulunan iyonların arındırılması çıkmaktadır. Zira suda bulunan magnezyum ve kalsiyum başta olmak üzere sertleştirici olan iyonlar kullanılan reçine sayesinde yumuşatılmakta ve daha yumuşak olan iyonlarla yer değiştirmektedir. Oldukça pratik bir mantıkla üretilmekte olan su yumuşatma sistemlerinde reçine bazlı arındırma gerçekleştirilerek endüstriyel kurum, fabrika gibi yoğun miktarda su arıtılan yerlerde bile istenen yumuşaklıkta ve kalitede su elde edilebilmektedir.

 Niçin Su Yumuşatılmalıdır?

  • Suyun kalitesi insan sağlığı ile ilintili olduğu kadar, suyla çalışan cihazların faydalı ömrü açısından da önemli bir faktördür
  • Sudaki tortu borularda ve su kullanan cihazlarda, akışın yavaş olduğu ölü noktalarda birikirler. Tıkanmalara ve hassas kontrol cihazlarının bozulmasına neden olurlar.
  • Sudaki sertlik zamanla kendiliğinden veya su ısıtıldığında hızla çözünürlüğünü kaybeder ve geçtiği yüzeylere yapışmaya başlar. Su borularının içi hızla dolar, su basıncı ve akışı azalır. Kısa süre içinde boruların değişim zorunluluğu doğar. Şofben, çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi sıcak su ile çalışan cihazlar kireçlenir ve tamirat gerektirirler. Yumuşak su ile tamirat giderlerindeki tasarruf % 25`tir.
  • Suyun ısıtıldığı yüzeylerde daha da artan kireçlenme, yalıtkanlığa sebep olur ve elektrik tüketimi % 17 artar.
  • Musluk ve vanalarda, duşlarda arızalar daha sık oluşur.
  • Kalorifer tesisatındaki kireçlenme yakıt tüketiminin % 22 artmasına sebep olur.
  • Sert su ile yapılacak temizlikte,  aynı temizliği sağlamak için yumuşak suya kıyasla, % 70 daha fazla temizlik maddesi kullanılması gerekir.
  • Sert su ile yıkanan giyecekler, hızlı yıpranır, renkleri çabuk solar. Yumuşak suyun giysi bütçesine katkısı % 33`tür.

 Uygun Fiyatlı Su Yumuşatma Sistemleri

            Sadece profesyonel kullanım için değil aynı zamanda bireysel kullanım için de uygun olan su yumuşatma sistemleri fiyatları ile de beğeni kazanmaktadır. Her bütçeye hitap eden yumuşatma sistemleri kaliteli karbon tanklarla üretilmektedir. Böylece tank ömrü uzun olan sistemler paslanmayan ve suyun yapısını bozmayan uzun ömürlü çözümler olarak fabrikalardan konutlara kadar pek çok sahada kullanılabilmektedir.