Tam Otomatik Klor dozaj Pompa Sistemleri

Suyun doğru ve otomatik klorlamasını sağlayan cihazın adı klor dozaj pompasıdır. Halk dilinde klorlama cihazları, klor makinası olarak da bilinir. Su depoları, şebekeleri, havuzların ve benzeri ortamların otomatik bir şekilde klorlanmasında kullanılır. Çeşitli markaların farklı modellerini piyasada bulmak mümkündür.

Klorlama yapılacak ortamın kapasite bilgilerine göre en doğru su klor dozaj pompası seçilmelidir. Bu cihazlarda en önemli etken teknik servis ve garanti süresidir.

Klorlama; başta içme suyu olmak üzere artezyen ve kullanma sularının tüm mantar, virüs ve bakteri gibi zararlı etkisi olan mikroorganizmalardan arındırılması için kullanılan en eski dezenfeksiyon sistemlerinden biridir. Klor bütün organizmalar üzerinde yeterli dezenfeksiyon etkisi bulunan kimyasal olarak kararlı bir ürün olup, dozaj pompası ile sisteme enjekte edilir. Kalıcı bir dezenfektan maddesi olup ekonomiktir. Bu yöntemde suyun dezenfeksiyonu depodaki ham suyun klorlanması ile sağlanır. Dozaj pompası, klorun sabit debili veya otomatik kumandalı olarak değişken debili dozlanmasında kullanılır.

                Uygulanması Durumu

                Tam otomatik su klor dozaj pompası ile uygulama anlamında oldukça rahatlık sağlanmıştır. Klor dozaj pompası ile ham su ham su terfi hatlarına dozlanır ve suyun depoya klorlanarak girmesi sağlanır. Depoda bekleyen suda reaksiyon devam eder ve tam bir dezenfeksiyon sağlanmış olur.

Klor kararlı bir kimyasaldır, suda bakiye klor bırakılarak depo sonrası su tesisatlarında da mikrobiyolojik kirlenmenin önüne geçilebilir.

Klor dozaj pompası seçiminde; klorlanması gereken su miktarı (saatlik debi) ve su klorlaması yapılacak boru hattı üzerindeki basınç değerleri esas alınır. Klor dozajı depoya giden boru hattı üzerine, direk depoya yada depo girişine yapılmalıdır.Çünkü klor ile temas eden suyun depoda bir süre beklemesi uygundur.

Klorlanması düşünülen su kaynağının depoya dalgıç pompa ile basıldığı durumlarda dalgıç pompanın basıncı ve su kapasitesi seçilecek dozaj pompasını belirleyecektir. Basıncın yüksek olduğu yerlerde klorlamanın depoya uygulanması ve dozaj pompasının düşük basınçta çalıştırılması pompanın ömrünü artıracaktır. Klorlanacak suyun sertlik değeri (kireç) yüksek ise boruya bağlanan çek valflerin tıkanmasına sebep olduğundan ve yüksek basınçta çalıştırıldığında arıza riski artmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı mümkün olduğunca klor dozaj pompalarının montajının depoya yapılması uygun olacaktır.

                Özellikleri Nelerdir?

                İçerdiği özelliklere göre değişebilen tam otomatik su klor fiyatı olmaktadır. Bu özellikler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Mikro kontrolör teknolojisi ile hassas dozajlama, zaman ayarlama ve kullanıcı şifresi parametreleri
  • Sıvı seviye kontrolü
  • Dikey monte edilen tasarımı sayesinde kolay ve esnek kurulum, kullanım
  • Aşındırıcı kimyasallara karşı yüksek dayanıklılık sağlayan tamamı plastik gövde
  • Elektronik devre ile kontrol edilen elektromıknatıs ve uzun ömürlü teflon (PTFE) diyafram
  • Seramik bilyeli tasarımı sayesinde daha az bakım
  •  Basma ve emme aksesuarları ile birlikte
  • Ürün paketine sıvı seviye sensörü de dahildir.   
  • Bakiye klor ölçümü yapması sayesinde Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu klor miktarından fazla ya da az klorlama yapılması engellenir.
  • Açılışta bakiye klor ölçüm değer tanımlama süresi girebilme (0-60 dk.)