Ultraviyole Su Arıtma Sistemleri

Ultraviyole cihazları, yüksek UV dozajıyla sudaki veya havadaki bakterileri yok etmek için kullanılır ve özellikle içme veya insani kullanım amaçlı su tüketimi olan yerlerde ultraviyole cihazı kullanmak gerekir. Ayrıca özellikle kalabalık ortamlarda havanın sterilizasyonu için de kullanılmalıdır. Dezenfeksiyon sistemleri, ultraviyole ışınları ile sterilizasyon, kimyasal madde gerektirmediği için yan etkisi olmayan hızlı ve etkili tek dezenfeksiyon yöntemidir.

Çalışma Durumu Nasıl Olur?

Cihazın kullanım şekli basit olmakla beraber özellikle montajı ve bakımı uzmanlık ister. Tesisat yardımıyla cihazın kolektör bölümüne giren su sarmal harekete başlar. Bu hareket suyun ultraviyole ile temas süresini ve yüzeyini artırarak başarı oranını yükseltir. Başarı oranını yükselten diğer etken ise suyun girişi esnasında tortularından temizlenmesidir. Sudaki tortular Uv ışığını keserek bakteri kaçağına neden olur. Su Arıtma UV cihazlarının çoğu modelinde giriş filtresi standarttır. Giriş yapan su, cihazın içinde bulunan özel quartz cam bölmenin etrafında ultraviyole ışığına maruz kalır, bu esnada sudaki bakteriler ölür. Bu nedenle ultraviyole sterilizasyon su arıtma sistemleri sıklıkla tercih edilmektedir.

                Avantajlar Nelerdir?

                Birçok su arıtma cihazına göre ultraviyole su arıtma sistemlerinin oldukça fazla avantajları bulunmaktadır. Bunlar;

  • Suyun doğal, fiziksel ve kimyasal özelliklerini bozmaz, suda koku veya tat bırakmaz.
  • Suda insan ve çevre sağlığına zararlı yan ürün oluşturmaz.
  • Yeterli UV Dozajı dağlandığında tüm mikroorganizmalar üzerinde etkilidir.
  • Suyun sıcaklığı ve pH değerinden bağımsız olarak dezenfeksiyon yapar.
  • Dezenfeksiyon sağlama süresi çok kısadır, bu nedenle büyük temas tanklarına ihtiyaç yoktur.
  • İşletme maliyetleri alternatif teknolojilere kıyasla düşüktür.
  • İşletme ve bakımı basittir.
  • Ekipman ve su iletim hatlarında korozyon oluşturmaz.
  • Kurulum alanı ihtiyacı minimum olup, su hattına direk bağlantı yapılarak uygulanabilir.

UV ışınları ile su dezenfeksiyonu için, UV lambanın ürettiği UV ışınları ile arıtılacak suyun uygun şartlarda ve yeterli süreyle temas ettirilmesi gerekir. Üstün özellikleri olan bir UV lambadan optimum dezenfeksiyon verimi almak, ancak o lambaya uygun tasarlanmış bir UV sistemi ile mümkün olabilir.

İleri teknoloji ürünü olan bu cihazlar, ultraviyole lambanın yaydığı UV-C ışınları vasıtası ile suya herhangi bir kimyasal enjeksiyon sağlanmadan mikrobiyolojik arıtım yapmaktadır. Bu nedenle suda herhangi bir bakiye kimyasal kalmadığından dolayı, son derece güvenilir bir arıtım elemanıdır.

UV cihazlarının seçiminde, dezenfekte edilecek suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri ile anlık su debisi en önemli parametrelerdir. Ultraviyole ışınları ile dezenfeksiyonun tam olarak gerçekleşebilmesi için su içerisinde bulunan tortu, bulanıklık gibi parametrelerin sudan uzaklaştırılmış olması gerekmektedir. Bu sebeple ultraviyole öncesinde hassas kartuş filtrelerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu durum ultraviyole sterilizasyon su arıtma sistemleri fiyatlarını daetkileyebilmektedir.

Doğru tasarlanmış ve kapasitesi uygun bir UV cihazı, montaj noktası da uygun belirlenmiş ise, istenmeyen yan etkiler oluşturmadan güvenli bir su dezenfeksiyonu sağlayabilmektedir.