Ürün Kodu: 1640
Kategoriler: SAF SU ARITMA SİSTEMLERİ

Teknoloji ve endüstri alanının gelişmesi ile birlikte, içme suyu kaynakları da aynı oranla azalmaktadır. Çevreye atılan atık sular, içme suyu kalitelerini de düşürürken, insan sağlığı için bir tehdit unsuru haline gelmektedir. Her ne kadar resmi olarak yapılan açıklamalarda, Türkiye ‘nin içme suyu kalitesi iyi olduğu yönünde bilgiler bulunsa da pek çok bölgede kullanılan şebeke suları çamur tonlarında akarken hem renk hem koku ve hem de görünüm açısından hiçte sağlıklı görülmemektedir. Bu durumda da bazı sistemlerden yardım almak avantaj sağlayabileceği gibi, konutlar, işyerleri, fabrikalar ve bu tip kurumlar, içme suları ihtiyacını hazır damacana sular ile karşılamaktadır. Yine bilinmesi gerekir ki, hazır damacana sular her ne kadar kontrol altında üretilip, PH dengeleri de analizler dahilini de ortaya koyulsa da plastik şişe içerisinde çok bekletilen suların, kimyasal ile karışması ve suyun kalitesinin düşme gibi riskleri bulunmaktadır. Bundan dolayı da her kişi kendi içme suyunu üretirse eğer, daha sağlıklı bir kullanım gerçekleştirilmiş olabilir. Aşağıda saf su arıtma sistemi hakkında bilgiler verilmiştir.

Sağlıklı su için kullanılan cihazlar

            Şebeke suları içerisinde en çok şikayetler arasında yer alan ‘’ çamur, tortu ve koku ‘’ bahsedilmekte olan ‘’ saf su arıtma cihazları ‘’ dahilin de etkisini yitirmektedir.  Toprak kokusu, klor kokusu gibi kokulardan dolayı şebeke sularını tüketmek mümkün değildir. Kullanılan cihazlarda yer alan filtreler sayesinde suyun kokusu ve tadını değiştirmek mümkün olduğu gibi, yine mineral filtreleri de su içerisinde yer alması gereken mineral dengelerini de koruyarak, anti- bakteriyel bir özellik sunmaktadır. Bu da genel olarak sağlıklı su kullanımları için profesyonel bir destek verdiği şeklinde ortaya çıkıyor

Ters ozmos ile arıtma

            Bu teknoloji, Amerika Birleşik Devletleri kapsamında ilk olarak hayata geçirilmiş olmaktadır. Günümüz Türkiye’sinde ise yine bu teknoloji ile üretilen ‘’ saf su arıtma cihazı ‘’ ürünleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Sistemin en etken filtresi ise ‘’ membran filtre ‘’ oluyor. Membran filtre ise su içerisinde kirletme özelliği bulunan ve zararlı olan maddeleri filtre sisteminden geçirerek, daha sağlıklı bir hale getirmek için kullanılmaktadır. Böylelikle de her ev için ideal bir seçim haline gelmiştir.

            İlk olarak kurumsal kullanımlar ön planda olsa da artık her ev için bu tip sistemleri görebilmek mümkündür. Yine endüstriyel kullanımlarda, fabrika içme suyu ihtiyacını karşılamak için tercih edilebileceği gibi, evler için de her bina için su arıtma kullanım imkânı bulunmaktadır.

Cihaz modeli ve çeşitleri

            Son teknoloji ile birlikte üretilmekte olan ‘’saf  su arıtma sistemleri ‘’ kategorisinde birçok farklı cihaz modeli bulunmaktadır. Evsel atıkların kullanım suyuna dönüştürülmesi ya da şebeke sularının daha sağlıklı su haline getirilmesi için kullanılabilir. Elbette ki bunların yanı sıra endüstriyel atık sularının da kullanım suyu haline gelmesi diğer arıtma yöntemleri ile mümkün olmaktadır.