KAPAT× 0216 307 41 91

Hemodiyaliz Su Arıtma Sistemi Nedir

            Belki de havadan sonra su insan vücudu içerisinde en önemli etkiye sahip olan maddeler arasında başı çeker. Mutlaka kullanması gereken ve vücudun farklı noktalarında olumlu etkenlere sahip olan su, yiyeceklerin ve bazı atıkların ayrışmasına imkan tanıyarak vücutta doğru noktalara ulaşmasına fırsat verir. Yani hazmetmeyi kolaylaştırarak dokular içerisindeki hücrelere giriş yapıp çıkar. Ancak su içerisinde bulunan birtakım zararlı mineraller ve maddeler, aksine zaman içerisinde kişinin sağlığını bozabilmektedir.

            Bu bağlamda su içerisindeki renk ve bulanıklığı ortaya çıkaran tortu, bazı organik ve inorganik maddeler, planktonlar ile birlikte farklı katkı maddeleri de buna eklenebilir. O yüzden günümüzde saf su arıtma işlemi çok daha büyük bir öneme sahip hale gelmiş durumdadır. Aynı zamanda nitrat ve nitrit, sodyum, mangan gibi daha birçok değişik zararlı etkenler su içerisinde bulunmaktadır. Tabii ayrıca klorür ve demir gibi aslında insan sağlığına olumlu etkiler yapan minerallerde yer almaktadır. Fakat bu noktada bilindiği üzere saf su arıtma cihazları kapsamında bu mineraller de takılmakta ve sudan arındırılmalıdır. Zaten bu mineralleri sudan değil daha çok farklı yiyeceklerden ve diyet kapsamında almak daha önemli bir etkendir.

  Saf Su Arıtma Sistemlerinin Hemodiyalizdeki Önemi

            Özellikle sağlıklı insanlarda günde 2 litre su alımı ile birlikte sindirim sistemleri doğru bir şekilde çalışmakta ve birtakım zararlı olabilecek maddeler kana karışmadan doğrudan vücuttan dışarı atılabilmektedir. Ancak hemodiyaliz hastaları adına bu durum pek de mümkün olmamaktadır. Özellikle bu kapsamda böbrekler görevlerini tam olarak gerçekleştirilmediği için, kanın temizlenmesi diyaliz makineleri kapsamında gerçekleşmektedir. Diğer taraftan suyun içindeki magnezyum ya da kalsiyum gibi belirli bir orana sahip mineraller normal bir insan için sorun yaratmazken, diyaliz hastaları adına toksik bir etki ortaya çıkarabilmektedir. O yüzden bu makine kapsamında saf su arıtma cihazları kullanmak büyük bir öneme sahiptir.

            Bu şekilde haftalık olarak belirli miktarlarda hastanın yaşadığı yoğun probleme göre diyaliz makineleri ile kan temizlenmektedir. Ancak diyaliz makineleri yarı geçirgen bir özelliğe sahip olup belirli maddeleri dışarıda bırakmadığından dolayı, bazı zararlı maddeler eğer su arıtılmaz ise vücuda geçiş yapabilmektedir. İşte bu noktada saf su arıtma cihazı devreye girer ve diyaliz makinelerinde kullanılan bu su sayesinde hastaların sağlıklı bir şekilde kanlarının temizlenmesine imkan tanır.

  Hemodiyaliz İçin Saf Su Arıtma Sistemlerinin Gelişimi

            Eski dönemlerde farklı diyaliz makineleri kapsamında yalnızca katı maddeler arındırılırdı. Şimdi ise günümüzde saf su arıtma sistemi daha fazla gelişmiş durumda ve daha değişik materyalleri de arındırarak tamamen suyu saf hale getirmektedir. Ağır metal zehirlenmesi ya da bakteriyel enfeksiyonlar ile birlikte hemoliz ve sert su sendromu gibi problemler artık gelişmiş teknolojik saf su arıtma sistemleri sayesinde görünmemektedir. Günümüzde bu konuda ve birçok tıp alanında da ultra saf su arıtma işlemleri büyük bir önem arz ediyor.