Kum Tortu Filtresi Sistemleri

            Endüstriyel su arıtma sistemleri içme suyu elde etmek ve tamamen doğal kaynak suyu elde etmek için suların içerisinde bulunan birtakım mikroorganizmaları ve suyun kimyasını bozan diğer zararlı bakterileri öldürmeye dayanan su arıtma sistemleridir. Bu arıtma sistemlerinin hem daha kısa sürede hem elektrik enerjisinden tasarruf edilerek hem de tamamen doğal yöntemler kullanılarak suyun doğal kimyası bozulmadan yapılması gerekmektedir. Bu nedenden ötürü kum torlu filtre ve arıtma sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen bu sistem herhangi bir insan eli değmeden cihazın kendi kendine suyu otomatik arıtma işlemi yapması sağlanarak tamamen doğal kaynak suyu ve içme suyu elde edilmesi mümkün hale getirilmektedir. Elbette bu suların içerisine yüksek oranda kimyasal madde eklenmiş proses sularla çeşitli iklimsel koşulların neden olduğu tortulaşmış sular da dahildir. Özellikle tortulaşmış sular çamur renginde bir suyun gelmesine neden olurlar ve tamamen arıtılmamış olduklarından sağlığa büyük oranda zarar vermektedirler. Özellikle böbrek taşları hastalıklarının yaşanmasında işte bu arıtılmamış tortul halindeki suların etkisi bulunmaktadır.

  Otomatik Kum Tortu Filtreleme Sistemi

            Söz konusu alana yönelik olarak geliştirilen kum tortu filtresi sistemleri sağlamış oldukları nitelikler bakımından dikkate alındığında belirli birtakım özellikleri meydana getirdiği görülmektedir. Bu nedenle otomatik kum tortu filtreleme sisteminin sahip olduğu en temel unsurlar dikkate alındığı zaman tamamen doğal ve insan müdahalesine gerek duyulmadan yapılan arıtma işlemi olduğu görülmektedir. Görülen bu sistemler düşünüldüğü zaman 25 - 300 metre küp aralığında tank sistemi bulunduğu için tamamen otomatik bir arıtma sistemini meydana getirmesi söz konusudur. Tüm bu özelliğinden yola çıkıldığında da bu arıtma sisteminin insan müdahalesi olmaksızın yapılan bir işlem olduğu hemen görülmektedir.

  Tortuları Kısa Sürede Arıtma

            Ayrıca tortu filtresi sistemleri tarafından sağlanan birtakım özellik olarak tortulaşmış olan suyun arıtımında çamur, kil ve benzeri tortul tabakaları yok etmesidir. Böylelikle suda yer alan zararlı unsurları bir çırpıda ortadan kaldırarak tamamen doğal içilebilir su meydana getirmektedir. Hal böyle olunca da tamamen öne çıkan bir özelliği oluşturması nedeniyle endüstriyel arıtmada en fazla kullanılan bir sistemdir. Endüstriyel arıtmada en fazla kullanılan bu sistemin sağlamaya devam ettiği tüm bu yönler düşünülerek tortuları kısa sürede ortadan kaldırarak tamamen daha doğal özellikler meydana getirdiği hemen görülecektir. İşte bütün bu görülen yönler de dikkatlice araştırıldığı zaman bu arıtma sisteminin tamamen uygun bir arıtma sistemini meydana getirdiği görülecektir.

            Bir diğer unsur oluşturması bakımından kum tortu filtresi sistemleri fiyatları açısından da tasarruflu ve ekonomik özellikte bir endüstriyel arıtma sistemi olarak dikkat çeker. Tüm bu özellikler doğrultusunda da değinildiği üzere tortul tabakaların sağlamaya devam ettikleri birçok yönden dikkate değer farklı yanlarının yer aldığı görülmektedir. İşte bu farklı yanları da öne çıkan temel özellikler oluşturması nedeniyle en sık tercih edilen özelliğini yansıtmaktadır.