Su Arıtma Sistemlerinin İşlevleri Nelerdir

            Canlıların yaşamı için en değerli kaynak olan suyun, içilebilir bir durumda olması için mutlaka sağlıklı kaynaklardan elde edilmesi ve içeriğinde sağlığa zararlı maddelerin bulunmaması gerekir. Ancak tüm dünyadaki su kaynakları incelendiği zaman, bu saflıktaki suların ancak belli noktalarda var olduğu tespit edilir. Dünyada giderek kaynakların tükenmeye yüz tuttuğu şu zamanlarda diğer su kaynaklarının da kullanıma uygun olması için kullanılan su arıtma sistemleri bu nedenle önemli bir göreve sahiptir.

  Su Arıtma Cihazlarının Görevleri

            Suyun içerisinde canlıların sağlığını olumsuz etkileyecek ve enfeksiyonlara sebep olan mikroorganizmalardan, çeşitli faaliyetler sonucunda sulara karışan zararlı atıklara, çamura ve tortuya kadar birçok madde bulunmaktadır. Bu maddeler başarılı bir sisteme sahip su arıtma cihazı sayesinde arıtılabilir ve böylelikle su, içilebilen bir hale dönüşebilir. Bu görevi yerine getirmek için üretilen su arıtma cihazları, günümüzde çok farklı sistemler üzerinden çalışmaktadır. Ters ozmos sistemi, ultraviyole su arıtma sistemi, aktif karbon veya demir mangan giderme sistemleri olarak adlandırılan bu su arıtma sistemleri sayesinde normal şartlar altında içilmesi mümkün olmayan suların saf ve temiz bir hale getirilmesi mümkün olmaktadır.

            Bu sistemlere yönelik olarak üretilen su arıtma cihazı modellerinde özel filtreleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bu filtreler, suyun içerisindeki tortu ve zararlı maddeleri süzerken aynı zamanda suyun içeriğinde bulunan bakterilerin de yok edilmesini hedeflemektedir. Su arıtma cihazlarının başka bir fonksiyonu da arıtılan suyun yumuşak ve içimi rahat bir hale getirilmesidir.

  Su Yumuşatma Sistemi

            Günümüzde kullanılan su arıtma cihazları aynı zamanda suyu yumuşatma sistemine sahiptir. Suyun yumuşatılması demek, suyun sert yani içimi zor hale gelmesine neden olan iyonların sudan arıtılması anlamındadır. Bunun sağlanması için reçine bazlı olarak adlandırılan bir arıtma tekniği kullanılmaktadır. Bu teknik evlerde kullanılan su arıtma cihazları başta olmak üzere birçok alanda tercih edilmekte, bu cihazlardan arıtılan su, güvenle içilmektedir.

            Suyun yumuşatılmasıyla birlikte sudaki kireç de arıtılmış olur. Sudaki kirecin sağlığa olan olumsuz etkilerinin yanında bu kirecin, su ile çalışan bazı tesisat sistemlerinin ve makinelerin de bozulmasına sebebiyet verdiği bilinmektedir. Yani kullanılan su arıtma sistemi yalnızca içme suyunda değil, farklı amaçlarla kullanılan sularda da etkilidir.

            Sert su ile yapılan her işlemde, bazı aksamalar meydana gelmektedir. Örneğin kalitesi düşük, sert bir su ile çamaşır yıkama veya temizlik yapılması oldukça zordur. Çünkü suyun içeriğindeki maddeler kullanılan deterjanların etkilerini azaltacaktır. Aynı şekilde banyo yapma amacıyla kullanılan kalitesiz sular, insan sağlığını tehdit ederek, deri yoluyla bazı zararlı maddelerin vücuda alınmasına neden olmaktadır. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulursa, özellikle evlerde kullanılan su başta olmak üzere her yerde kullanılan suların arıtılması, yumuşatılması esastır. Bu sayede hem dünyadaki su kaynakları güvenle tüketilebilir hem de daha sağlıklı su kullanılmış olur.