Su Yumuşatma Sistemleri Prensibi

                Her ne kadar artezyen ve kullanım sularında çok önemli bir durum olmasa da içme suları için suyun sertlik derecesi oldukça önemlidir. Su içerisinde sertliğe neden olan iyonlar, Kalsiyum ve Magnezyum olarak belirlenmekte olup, bu iyonların da katyonik reçineler kullanılarak sudan uzaklaştırılması sağlanmaktadır. Bu işlem ise su yumuşatma sistemleri dahilinde tamamlanarak, sistemler belirli teknik özelliklere bağlı olarak üretimi gerçekleştirilmektedir.

Sistem hakkında teknik özellikler

                Üretimi gerçekleştirilen sistemler, tercih edilecek ürün modeline göre farklı teknik özelliklere sahip olsa da gene olarak aşağıda ki teknik özellikler bünyesinde seçim yapılması mümkündür.

Sistemin tam otomatik olarak dizayn edilmesi, kullanım imkânı daha kolay hale getirmektedir. Su yumuşatma tankları ise kompozit malzemelerden üretilerek, kullanım ömürleri daha uzun olmaktadır. İşletme için maliyet esası ele alınarak, daha düşük enerji tüketimi de ön planda tutularak üretilirken, çalışma sıcakları genel olarak 4 ile 40 santigrat derece dahilinde gerçekleşmektedir. Yüksek basınçlı sular için opsiyonel olarak özellikleri bulunsa da düşük basınçlı sular için daha uzun ömürlü kullanımlar ön plana gelmektedir. Ters yıkama için debi ve sertlik kontrol özelliği bulunmaktadır. Genel olarak özellikler ve opsiyonel özellikler yukarıda ki gibi verilmiştir. Sistemin amacı hakkında bilgiler ise aşağıda ki gibidir.

Ev ve işletmelerde sert su sorunu

                Su içerisinde yer alan iyonların, su sertliğini ortaya koyduğu görülmektedir. Ev ya da iş yerlerinde sert su sorunu en çok karşılaşılan durumlar arasındadır. Kireçli suyun zararları elbette ki kişi sağlığını da tehlikeye atarken, suyun tadı da farklılık göstermektedir. Boru hatlarında birikim sağlamış olan kireç ise borularda daralma ve delinme gibi sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Su yumuşatma sistemleri ise su içerisinde yer alan kireç değerlerini de en aza indirerek, boru hatlarının delinmesi, aşınması ve tıkanması gibi tüm sorunları ortadan kaldırılması hedeflemektedir.

Sistem işleyişi

                Sistemin temel prensibi, iyon değiştirme yöntemidir. Bu doğrultuda da su içerisinde sertliğe neden olan Mg +2 ve Ca +2 iyonları sudan uzaklaştırılmaktadır. Böylelikle katyonik reçine içerisinde yer alan Na +1 iyonları ile Magnezyum ve Kalsiyum iyonları yer değiştirerek, uzaklaştırma imkânı sağlanmaktadır.

İyonların sudan uzaklaştırılmasında yardımcı olan su yumuşatma sistemleri nasıl yapılır soruları için ise üretici firma gerekli olan teknik desteği vermektedir. Kaliteli çelik ve paslanmaz çelikten üretilmiş olan sistemler de tanklar da uzun ömürlü kullanımlara sahip olması adına kaliteli çelikten üretilmiştir.

Sistem fiyatları ve kurulum

                Endüstriyel kullanım ve evsel kullanımlar için farklı modelleri bulunan su yumuşatma sistemleri fiyatları da tank kapasitesi, basınç ve güç özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Üretici firmadan, opsiyonel özellikler paylaşımında bulunarak, istek ve ihtiyaçlara karşılık verebilecek en uygun model kullanım verimliliği ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilmek mümkündür. Gerekli teknik destek ve müşteri hizmetleri hakkında da bilgilere yetkililerden ulaşabilirsiniz.