Ultraviyole Siterilizasyon Su Arıtma Sistemleri

            Ultraviyole sistemiyle su arıtma işleminin diğer su arıtma sistemlerinden oldukça büyük oranda farklı yönleri bulunmaktadır. Bu sistem suyun kimyasını bozmadan ve suyun arıtma işlemini gerçekleştirirken takviye ısı ilavesi yapmadan tamamen doğal özelliklerine sadık kalarak uygulanan tek arıtma sistemi olarak diğerlerinden üstündür. Bu yönüyle ayrıca suda bulunan mikroorganizmaları da (virüsler, zararlı bakteriler, mantarlar...) suyun kimyası ve doğallığı hiçbir şekilde zarar görmeksizin öldürülmektedir. Bu yönüyle de doğal su arıtma sistemi olarak endüstriyel su arıtma sistemleri içerisinde kullanım alanı yaygındır.

  Temel özellikler

            Endüstriyel su arıtma sistemlerinden birisi olması nedeniyle ultraviyole siterilizasyon su arıtma sistemleri temel özelliklerinden başlıcalarını alt alta sıralamak gerekmektedir.

  1. Bu sistemle arıtılan su tamamen doğal kaynak suyu özelliğindedir.

 2. Suyun kimyası bozulmadan ve sıcaklık dengesi bozulmadan arıtma yapılan tek sistemdir.

 3. Suyun içerisinde yer alan zararlı bakterileri doğal yollarla dezenfekte eden tek sistemdir.

 4. Yüksek değerdeki dalga boyuyla tamamen güçlü bir arıtma işlemini gerçekleştirebilmektedir.

  Teknik özellikler

            Endüstriyel su arıtma sistemlerinde birçok özellikleri bakımından dikkat çeken bu sistemin ultraviyole su arıtma sistemleri olarak teknik özelliklerine de değinmek gerekmektedir.

  1. Otomatik olarak yer alan alarm sistemi sayesinde suyun depolama kapasitesi, arıtma hacmi ve benzeri durumlarda alarm sensörü devreye girer.

 2. Suyun kimyasını bozmayan özel filtreleme özelliği sayesinde tamamen doğal su arıtma sistemi örneğidir.

 3. Ultraviyole ışınlarına karşı tamamen paslanmaz özellikteki çelik gövdesi bulunur.

 4. Yüksek su debili özelliği bulunmaktadır.

 5. 10 bar miktarına kadar basınç özelliğine sahiptir.

 6. CE standartlarında üretilmiş olarak ultraviyole siterilizasyon su arıtma sistemleri fiyatları endüstriyel arıtma sistemleri arasında önemli bir ürün özelliğini taşımaktadır.

            Tüm bu standart ve teknik özellikleriyle endüstriyel su arıtma sistemi birçok alanda tercih edilmektedir. Tercih edildiği alanlar gıda sektöründen içecek sektörüne, tatlı su balıkçılığı sektöründen doğal kaynak suyu üretimine kadar hemen hemen suyun olduğu her alanda kullanımı yaygındır. Bu denli kullanım alanının geniş olduğu bir ürün olarak da önde gelen işlevleriyle sıra dışı özellikleri meydana getirmektedir. Teknik özellikler ortaya koyması adına endüstriyel arıtma cihazı olarak bu denli nitelikleri de elbette cihazın sağlamış olduğu etkin özellikleri ortaya koymaktadır. Yine bunların dışında kalan yansımaları yönüyle de sıra dışı unsurlarına yer verildiğinden dolayı standart ve teknik özellikler anlamında ürünün ortada duran birçok unsurları vardır.

            Başlıca temel ürün özellikleri ve teknik yönlerin değinildiğinde özetle ürünün hakkında bir genel değerlendirme yapılması mümkün olmaktadır. Temel anlamda yapılacak bu değerlendirme bakımından da ürünün sağlamış olduğu nitelikler baz alındığı zaman her yönden doğal arıtma sistemini yansıttığı gözlemlenmektedir. Yine bunun yanında duran bir diğer özelliği de suyun kimyasal özelliğine herhangi bir şekilde en ufak bir zarar vermeksizin tüm işlemlerde kullanılabilir bir halde yer almasını sağlayıcı nitelikleri bulunmaktadır. Tüm bu nitelikleri de açık bir şekilde kullanım alanını yaygınlaştırmaktadır.